Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Ile kosztuje samodzielność? Niezbędnik Młodego Kierowcy

Pierwsza praca pozwala młodym ludziom na zakup pierwszego, własnego auta. Co wybierają dwudziestolatkowie? Przede wszystkim sprawdzoną markę, pojemność  1,9 i więcej (by poczuć moc) z dobrym wyposażeniem audio, gdyż  nagłośnienie to podstawa. Kryteria związane z wyborem samochodu znają od podszewki, ale formalności związanych z zakupem niekoniecznie. Dlatego przygotowaliśmy zbiór niezbędnych informacji dot. obowiązków młodego właściciela pojazdu.

Gdy samochód już jest – czas na ubezpieczenie.

Jeśli kupiliśmy pojazd, który jest zarejestrowany w Polsce to najprawdopodobniej  posiada on już ubezpieczenie. To teraz musimy podjąć decyzję czy kontynuujemy polisę, czy wykupujemy nową. Trzeba pamiętać, że każdy dzień zwłoki może nas słono kosztować.

Pierwsze kroki powinniśmy skierować do przedstawiciela firmy, w której sprzedający auto ma zawartą polisę OC.

Kontynuujemy polisę zbywcy

Musimy sprawdzić czy dany ubezpieczyciel daje możliwość kontynuowania polisy zbywcy bez dodatkowych dopłat. Taki komfort zapewnia swoim klientom PZU, Gothaer, Benefia czy Uniqa.   Jednak większość Towarzystw nalicza dodatkową składkę dla młodego właściciela/kierowcy już od dnia zakupu pojazdu.

Dlatego warto sprawdzić, czy taka dopłata będzie naliczana. Jeśli tak – to w jakiej wysokości?  Jeśli to rozwiązanie nie będzie dla nas korzystne, możemy wypowiedzieć taką umowę.  Polisa OC po zakupie pojazdu może być wypowiedziana przez nowego właściciela w każdym czasie poczynając od dnia zakupu. Gdy wypowiedzieliśmy umowę musimy pamiętać, aby w tym samym dniu zawrzeć polisę OC u innego ubezpieczyciela.

Zawieramy nową polisę

Wysokość składki związana jest z kilkoma parametrami:

  • Wiek najmłodszego współwłaściciela lub kierowcy. Użytkowanie pojazdu przez  młodą osobę (poniżej 26 lat) może spowodować wzrost ceny nawet o 100%!
  • Doświadczenie w kierowaniu pojazdem, czyli jak długo właściciel posiada prawo jazdy. Zwyżka z tyt. mniejszego doświadczenia w kierowaniu pojazdem najczęściej dotyczy osób, które posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata.
  • Zniżki z tyt. bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia. Jeśli wcześniej nie mieliśmy wykupionej polisy OC to niestety nie posiadamy prawa do tej zniżki. Pozytywne jest to, że coraz częściej spotykamy Towarzystwa, które już po roku bezszkodowej jazdy udzielą zniżki w wysokości 20% do 30%. Bezwypadkowe 3 lata mogą uprawniać nawet do 60% zniżki B-M.
  • Kod pocztowy – wskazujący, gdzie najczęściej będzie użytkowany pojazd. Właściciele pojazdów zarejestrowanych w dużych miastach muszą liczyć się z tym, że ich ubezpieczenie będzie jeszcze droższe.
  • Planowany przebieg km – a więc jak często będziemy używać Statystycznie im mniej będziemy używali nasz pojazd tym mniejsze jest prawdopodobieństwo kolizji.

Co zrobić, aby zapłacić mniej za polisę? Zawierając polisę OC możemy wskazać dodatkowego użytkownika pojazdu. Jeśli użytkownikiem pojazdu będzie osoba z dużym doświadczeniem w kierowaniu pojazdami z wypracowanymi już zniżkami za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia  to za polisę OC zapłacimy nawet kilkadziesiąt procent mniej.

Zawsze składkę możemy rozłożyć na raty – 2, 4 lub 11. Takie rozwiązanie pozwoli spłacać polisę bez znaczącego jednorazowego obciążenia naszego portfela.

Gdzie najtaniej można kupić ubezpieczenie OC?  

Sprawdziliśmy ceny popularnych Ubezpieczycieli*.

Przyjazne młodemu kierowcy okazały się  AXA, You Can Drive i PZU. Cena za polisę wynosi dla mieszkańca Zielonej Góry 1.090 zł, Gorzów Wlkp. 1.154 zł – najmniej zapłaci mieszkaniec Żar 850 zł.

 

 

 

* Oferty wyliczone przy założeniu :
Pojazd: Volkswagen Golf 1.9 rok 2005
Właściciel :  23 letni mężczyzna, po raz pierwszy zawiera ubezpieczenie, prawo jazdy od 2 lat.  
                

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Ile kosztuje samodzielność? Niezbędnik Młodego Kierowcy

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x