Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Odszkodowanie – poznaj swoje prawa

Zostałeś poszkodowany w wypadku? Ubezpieczyciel z polisy OC sprawcy jest zobowiązany do usunięcia 100% strat. Wyjaśnimy Ci co zrobić w sytuacji, gdy pojawią się problemy.

W kwestii odszkodowania, w niektórych sytuacjach takich jak udział własny w szkodzie, amortyzacja lub obniżenie kwoty odszkodowania dochodzi do wielu nieporozumień. Warto znać swoje prawa. Autocasco jest ubezpieczeniem, gdzie warunki są ustalane indywidualnie pomiędzy kierowcą a ubezpieczycielem. W przypadku polisy OC jest trochę inaczej. Tutaj warunki są z góry ustalane przez ustawę.

Biorąc udział w wypadku lub kolizji chcemy szybko i profesjonalnie usunąć powstałą szkodę oraz dostać odpowiednie ubezpieczenie. Niestety często zdarza się tak, że ubezpieczyciel wyceniając szkodę zaniża koszt naprawy. Zaniżenie polega często na montowaniu tańszych zamienników oraz niższej wycenie pracy mechanika. Pamiętajmy, że na taki proceder nie musimy się zgadzać. Mamy prawo odwołać się od tej decyzji. W tej sytuacji warto złożyć pozew przeciw ubezpieczycielowi. Wiadome jest, że każdy ma prawo do naprawy swojego samochodu, by przywrócić jego stan do tego sprzed szkody. Chcąc mieć natychmiastową wypłatę warto przestawić ubezpieczycielowi rachunki za naprawę usterek, które zostały stwierdzone przez rzeczoznawcę.

Przedstawimy Wam przykład. Rzeczoznawca stwierdza, że np. nasz uszkodzony zderzak nadaje się do wymiany i został nam zaoferowany zamiennik za 200 zł i malowanie za 100 zł to nadal mamy prawo do tego, by kupić np. oryginalny zderzak za np. 1000 zł, gdzie malowanie wyniesie nas np. dodatkowe 400 zł. Ubezpieczyciel ma obowiązek opłacić rachunek za oryginał jeżeli taki koszt będzie uzasadniony przez autoryzowany serwis. Pamiętaj, że jeśli na jaw wyjdą inne usterki nie zauważone przez rzeczoznawcę należy go ponownie wezwać.

Ubezpieczyciele stosują różne metody, by kwota wypłacenia ubezpieczenia była jak najniższa. W tym przypadku chodzi o wyliczenie kwoty całkowitej. Rzeczoznawca w celu wyliczenia szkody bierze pod uwagę najdroższe dostępne części i robociznę. Tutaj obok najdroższych części dochodzi przy okazji do automatycznego obniżenia wartości pojazdu. Taki zabieg może spowodować, że usunięcie szkody może kosztować więcej niż wartość auta. Pamiętaj, że opinia rzeczoznawcy to tylko przewidywanie co do wysokości rachunku. Jeśli nasz problem z ubezpieczycielem będzie dotyczył dużych pieniędzy to możemy od razu skierować sprawę do sądu.

W przypadku szkody i walki o odszkodowanie często na horyzoncie pojawiają się firmy specjalizujące się odszkodowaniach. Warto zastanowić się dwa razy, czy skorzystać w pomocy takiej firmy. Podpisując umowę możemy nie zauważyć niekorzystnych dla nas zapisów. Takie firmy często pobierają wielkie prowizje i chcą być oficjalnymi pośrednikami ustalając warunki ugody. Często może się okazać, że ugoda będzie korzystna tylko dla ubezpieczyciela, a nasz pośrednik otrzyma nawet do 30% prowizji od wywalczonej kwoty. Dlatego trzeba uważać na firmy świadczące taki usługi.

Ile może nasz kosztować sprawa w sądzie? Otóż jeśli chcemy walczyć o pieniądze z ubezpieczycielem to wpis sądowy będzie nas kosztował 5% od wartości tego sporu. W przypadku wygranej wszystkie pieniądze wracają do nas razem z odsetkami za zwłokę.

Warto znać swoje prawa. Mimo tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego zakres jest ustalony przez ustawę to w każdej sytuacji może dojść do problemów z wypłatą odszkodowania. Nie dajmy się oszukać i walczmy o swoje przywileje.

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Odszkodowanie – poznaj swoje prawa

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x