Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Oświadczenie sprawcy kolizji – formularz trzymaj w samochodzie

Codziennie na naszych drogach dochodzi do wielu kolizji drogowych.  Bywają takie zdarzenia w których policja nie musi brać udziału. Jeśli uczestnicy kolizji są zgodni co do przebiegu zdarzenia, sprawca zdarzenia musi napisać odpowiednie oświadczenie opisujące przebieg wydarzeń.

Prawidłowo sporządzony formularz zgłoszenia zgody powinien bezwzględnie zawierać takie informacje jak:

Przede wszystkim dane kierowców, którzy uczestniczyli w kolizji, w przypadku, kiedy kierowca nie jest właścicielem auta – należy podać dane właściciela pojazdu.

W oświadczeniu powinny znajdować się dane pojazdów ( numery rejestracyjne, firmy ubezpieczające te pojazdy, oraz numery polis).

Oświadczenie musi zawierać datę i miejsce powstania kolizji, oraz szkody jakie  w jej wyniku powstały.

Ważne jest wypisanie okoliczności powstania zdarzenia i jakie sa jej skutki – czyli jakich uszkodzeń doznały auta. ( należy konkretnie wypisać, które części zostały zniszczone).

Inne szkody nie dotyczące bezpośrednio samochodu tez należy zawrzeć w spisie. Chodzi tu o uszkodzenie przedmiotów, które znajdowały w środku auta.

Bardzo ważną częścią oświadczenia jest kwestia świadków. Jeśli takowi istnieją, należy wpisać ich dane osobowe ( imię, nazwisko, adres, telefon), dobrze jest, kiedy świadkowie podpiszą się na oświadczeniu.

Jak w każdym dokumencie najważniejszy jest podpis osób uczestniczących w zdarzeniu. Podpisując się najlepiej podać pełne imię i nazwisko.

Ważne jest, aby żadna ze stron nie zgłosiła zastrzeżeń co do stanu zdrowia uczestników, czy rozmiaru uszkodzeń auta. W razie takiego zdarzenia, warto mieć w samochodzie gotowy do wypełnienia formularz. Dokument ten jest o tyle pomocny, kiedy zdenerwowani powstałym zamieszaniem na drodze nie zawsze pamiętamy co mamy ująć spisując protokół.

Wzór takiego formularzy możesz pobrać klikając w nasze oświadczenie – Oświadczenie sprawcy kolizji -SuperUbezpieczenia. Wydrukuj i trzymaj je w samochodowym schowku!

Aby sprawa zakończyła się spisaniem oświadczenia sprawcy kolizji, ważne jest aby żaden z uczestników nie zgłaszał zastrzeżeń odnośnie przebiegu zdarzenia, rozmiaru uszkodzeń oraz stanu zdrowia uczestników. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, konieczne jest wezwanie policji, która sporządzi szczegółowe oświadczenie. Po przeprowadzeniu dochodzenia, winny spowodowania kolizji zostanie ukarany mandatem. Nie zawsze jest tak, że uczestniczące w niej osoby zgadzają się ze sobą.

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Oświadczenie sprawcy kolizji – formularz trzymaj w samochodzie

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x