Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt

Każdy kupujący mieszkanie na kredyt musi wiedzieć, że bank wymaga także wykupu ubezpieczenia tej nieruchomości na cały czas spłaty kredytu. Każdy bank ustala rodzaj wymaganej polisy, ale nie decyduje za kupującego gdzie powinna zostać ona zakupiona. Pamiętaj, że szukając ubezpieczenia na własną rękę możesz znaleźć najkorzystniejszą opcję.  

Sprawdzajcie polisy oferowane przez bank  – taka opcja w większości przypadków jest znacznie droższa, niż oferta Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Poniżej przedstawimy kilka praktycznych informacji, które z pewnością pomogą Tobie dokonać wyboru.

  1. Sprawdź jaki zakres ubezpieczenia wymaga od Ciebie Twój bank.

W interesie banku jest zabezpieczenie swojej własności od ryzyka ognia i innych zdarzeń losowych, przy czym najczęściej wymaga się ubezpieczenia   mienia od ognia i innych zdarzeń losowych i najczęściej dotyczy to tzw. gołych murów. Przy czym suma ubezpieczenia powinna być taka sama jak kwota zaciągniętego kredytu. Taką polisę znajdziemy w ofercie każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego deklarującego sprzedaż ubezpieczeń majątkowych.

  1. Sprawdź czas trwania polisy.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu wymagane podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny powinno obowiązywać przez cały okres spłaty kredytu. Jednakże czas trwania przeciętnej polisy wynosi maksymalnie 3 lata. Najczęściej oferowane są na rynku polisy z rocznym okresem odpowiedzialności, a mamy również możliwość wybory polisy z 2 lub 3 letnim okresem odpowiedzialności. Kontroluj czas obowiązywania Twojego ubezpieczenia.

  1. Bank wymaga polisy z cesją.

Cesja oznacza przeniesienie praw z zawartej polisy mieszkaniowej na bank. Wymagana jest w przypadku kredytu hipotecznego. Na podstawie „cesji” ewentualne odszkodowanie z tytułu zawartej polisy jest przekazywane w pierwszej kolejności na rzecz banku, a nie kupującego mieszkanie.  W przypadku drobnych szkód np. zalaniowych bank najczęściej zrzeka się prawa do odszkodowania na rzecz kredytobiorcy. Dzięki temu należne odszkodowanie możemy przeznaczyć na remont naszej nieruchomości – wyjaśnia Mariusz Lewaszow Specjalista ds. ubezpieczeń na portalu SuperUbezpieczenia.pl.

Powyżej przedstawiliśmy „opcję podstawową”, czyli wymaganą przez bank. W kolejnym artykule z tej serii przedstawimy dodatkowe możliwości ubezpieczenia mieszkania lub domu.

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x