Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Upadek na śliskim chodniku a odszkodowanie

Zima to pora roku kiedy poradnie chirurgiczne pękają w szwach, a lekarze pracują jak w ukropie lecząc zwichnięte lub złamane kostki, czy poważniejsze urazy.

 

W warunkach kiedy pod białym puchem znajduje się oblodzony chodnik nie łatwo jest o upadek. Problem ten dotyczy w szczególności osób starszych, którzy ze względu  na wiek częściej ulegają wypadkom ze skutkiem połamania lub zwichnięcia. Do wypadków dochodzi też często u osób, które rano spiesząc się do pracy nie zwracają uwagi na to, fragment drogi nie jest jeszcze posypany piaskiem lub solą.

Jeśli ulegniemy wypadkowi, musimy wiedzieć o tym, że nie ma chodnika lub drogi, która do nikogo nie należy. Jeśli chodnik leży wzdłuż posesji, najczęściej wzdłuż płotu ( np. przy domku jednorodzinnym) to właściciel tego domu ma obowiązek zabezpieczyć ten odcinek posypując odpowiednio solą, piaskiem lub usuwając lód z nawierzchni chodnika. O tej porze roku dodatkowo pojawia się kwestia usuwania nawisów śnieżnych oraz sopli.

Właściciel, który nie zadbał o bezpieczeństwo przechodniów będzie zobowiązany do naprawiania wynikłej z tego powodu szkody. Obowiązujące bowiem przepisy narzucają na właścicieli nieruchomości obowiązek dbania o stan chodników położonych bezpośrednio przy granicy posesji.

Oznacza to, że daje to możliwość osobie poszkodowanej ubiegania się odszkodowanie, a także o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a także zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Właściciel posesji, posiadający polisę OC, skorzysta wówczas z jej przywilejów. Jeśli natomiast gospodarz nie wykupił ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, wszelkie koszty ponosi z własnej kieszeni.

Aby udowodnić, że ulegliśmy wypadkowi na czyjejś niezabezpieczonej posesji warto to przede wszystkim udowodnić.

  1. Należy zrobić zdjęcie niezabezpieczonego miejsca
  2. Poprosić ewentualnych świadków zdarzenia o poświadczenie zaistniałej sytuacji
  3. Należy sporządzić pisemne roszczenie w którym należy bezwzględnie umieścić informacje o powstałych szkodach, wskazujemy zaniechanie osoby odpowiedzialnej za teren, które były przyczyną uszkodzeń. Do pisma dołączamy całą dokumentację medyczną.

Dla poszkodowanych, którzy nie mają tyle szczęścia, że właściciel pokryje powstałe szkody lub przedstawi polisę OC zawsze zostaje wystąpienie do sądu z powództwa cywilnego. W takiej sytuacji musimy uzbroić się w cierpliwość.

Właściciel nieruchomości nie ponosi odpowiedzialności w sytuacji nagłej zmiany warunków atmosferycznych, kiedy podjął wszelkie konieczne działania a i tak doszło do zdarzenia. Ograniczenie odpowiedzialności również będzie w sytuacji, gdy poszkodowany znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

 

 

 

 

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Upadek na śliskim chodniku a odszkodowanie

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x