Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Kiedy polisa OC wznawia się automatycznie?

Każdy kierowca musi wiedzieć, że polisa komunikacyjna OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Warto pamiętać o terminach obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Ci zapominalscy mają szczęście, ponieważ polisa OC wznawia się często automatycznie. Sprawdź co musisz wiedzieć o OC.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami, gdy to on jest sprawcą zdarzenia drogowego. Oznacza to, że za ewentualne szkody poszkodowanemu zapłaci ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i musi posiadać je każdy właściciel pojazdu w kraju. Brak OC oznacza wysokie kary.

Rok 2018 oznacza podwyżki za brak polisy OC. Ma to związek z podniesieniem płacy minimalnej w kraju. Oznacza to, że podstawowa kara za brak OC w 2018 roku będzie wynosić dwukrotność minimalnej pensji dla właściciela samochodu osobowego.

Co trzeba wiedzieć o wypowiedzeniu OC?

„Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń na piśmie o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy” Tak mówi art.28 pkt 1 ustawy z 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowych Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z tego jasno wynika, że przepisy gwarantują kierowcy ciągłość ubezpieczenia OC.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli kierowca nie wypowie umowy ubezpieczenie na jeden dzień przed upływem jej ważności, to polisa odnawia się automatycznie. Istnieją jednak sytuacji, gdy ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie. Dotyczy to m.in. tego, gdy polisa nie odnowi się automatycznie jeśli w danym terminie korzystaliśmy z polisy poprzedniego właściciela auta. Pamiętajmy również o tym, że OC nie przedłuży się automatycznie jeśli zalegamy w opłacie składki. Towarzystwa Ubezpieczeniowe starają się informować klientów o terminie końca polisy. Zwykle na 14 dni przed końcem ubezpieczyciel informuje o nowych warunkach wznowienia polisy.

Podwójne ubezpieczenie

Co zrobić w sytuacji, gdy kierowca wykupił ubezpieczenie na nowy rok w innej firmie i zapomniał, że obecna polisa OC odnowiła się automatycznie. Posiadając dwie polisy OC na ten sam okres ważności możemy zrezygnować z tej, która odnowiła się automatycznie. Pamiętaj, że polisę można wypowiedzieć w dowolnym momencie. Wówczas zapłacisz tylko za okres od momentu wznowienia polisy do jej wypowiedzenia.

 Porównuj oferty

Na polskim rynku ubezpieczeniowym działa wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC w swoim zakresie jest takie samo w każdej firmie. Wszystkie wytyczne są z góry uregulowane prawnie. Oznacza to, że polisa komunikacyjna OC w każdej firmie jest taka sama. Różni się tylko ceną. Warto więc porównywać oferty, by znaleźć najtańszą ofertę.

W znalezieniu najtańszej polisy pomogą Ci eksperci SuperUbezpieczenia.pl, którzy porównają ceny i znajdą polisę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Skontaktuj się z nami pod numerem 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl. SuperUbezpieczenia.pl to najlepsze polisy w Twoim mieście.

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Kiedy polisa OC wznawia się automatycznie?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x