Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód z zagranicy

Sprowadzenie upragnionego samochodu z zagranicy wiąże się z wieloma formalnościami i dodatkowymi opłatami. Zarówno zarejestrowanie samochodu jak i jego ubezpieczenie wywołuje u właścicieli pojazdów dreszcz strachu. Aby nie ulegać niechęci już na starcie naszej przygody z nowym – wymarzonym samochodem – podajemy kilka wskazówek na temat jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód.

 Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód z zagranicy?

To, że „Polak potrafi” wiemy wszyscy. Wielu kierowców, którzy sprowadzili auto z zagranicy jeżdżą na tablicach, które w danym kraju są już wyrejestrowane, lub ich termin się po prostu skończył. Tu podpowiadamy: w razie kontroli służb drogowych zostaniemy za to ukarani mandatem, a auto odholowane zostanie na policyjny parking. Warto?

Opłaty

Jeśli decydujemy się na auto sprowadzone  z zagranicy musimy liczyć  się  dodatkowymi  kosztami  w postaci akcyzy, którą należy zapłacić na konto izby celnej. Jeśli Twój samochód ma pojemność do 2 000 cm³ akcyza wynosi 3,1 % ceny samochodu. Oprócz tego musimy dokonać opłaty skarbowej za wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy w wysokości 17 zł, którą wysyłamy na rachunek bankowy urzędu miejskiego. W ciągu następnych 14 dni od transportu samochodu do Polski udajemy się do urzędu celnego po dokument potwierdzający zakup akcyzy.  Do deklaracji akcyzowej dołączamy: dowód rejestracyjny albo kartę pojazdu, umowę sprzedaży, dowód uiszczenia opłaty skarbowej, oraz wniosek do naczelnika Urzędu Celnego o wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy.

Wydział komunikacji

Skompletowanie dokumentów jest jednym z kluczowych etapów rejestracji samochodu sprowadzonego zza granicy. Brak jednego z nich oznacza kłopoty w Wydziale Komunikacji i niepotrzebne nerwy właściciela samochodu. Pamiętaj: wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji pojazdu muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego: umowa sprzedaży, karta pojazdu lub dowód rejestracyjny, przegląd techniczny.

Wykaz dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu:

  1. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (tylko do wglądu),
  2. Wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy,
  3. Dowód własności auta (faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, umowa sprzedaży / zamiany / darowizny / dożywocia albo prawomocne orzeczenie sądu),
  4. Dowód rejestracyjny lub karta pojazdu,
  5. Zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli samochód ich nie posiada, musimy wypełnić deklarację o ich braku),
  6. Dowód odprawy celnej przywozowej, jeśli auto sprowadzono spoza Unii Europejskiej,
  7. Potwierdzenie zapłaty akcyzy,
  8. Świadectwo wyrejestrowania pojazdu (jeśli nie ma wpisu w dowodzie rejestracyjnym),
  9. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
  10. Dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej.

Tablice tymczasowe czerwone tablice i przegląd techniczny

Jeśli wszystkie dokumenty zostaną zatwierdzone, dostaniemy czasowe pozwolenie oraz tymczasowe czerwone tablice rejestracyjne, które będą ważne tylko przez 30 dni. Jest to czas na wykonanie  przeglądu technicznego.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC

Po wyrejestrowaniu pojazdu przez poprzedniego właściciela należy, zakupić tablice wyjazdowe wraz z krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Po upływie terminu ważności tablic kierowca traci prawo do poruszania się po polskich drogach dopóki auto nie zostanie zarejestrowane, a ubezpieczenie automatycznie wygasa. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK przewiduje możliwość krótkoterminowego ubezpieczenia auta, które zostało sprowadzone z zagranicy w następujących przypadkach: gdy pojazd jest zarejestrowany w Polsce czasowo, kiedy  pojazd jest zarejestrowany zagranicą, ale państwem umiejscowienia ryzyka jest Polska (został sprzedany w celu rejestracji i użytkowania w naszym kraju), gdy OC dla pojazdu wykupuje komis, gdy mamy do czynienia z pojazdem wolnobieżnym lub historycznym. OC krótkoterminowe można wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Po upływie tego czasu, polisa wygaśnie automatycznie. Pamiętaj: nie masz możliwości wykupienie krótkoterminowej polisy po raz drugi, dlatego po upływie terminu krótkoterminowego ubezpieczeń  musisz zawrzeć nową – już na pełny rok. Aby wykupić roczne ubezpieczenie OC  musimy mieć ważny przegląd techniczny , umowę sprzedaży oraz tymczasowy numer rejestracyjny. Po upływie ważności tablic wyjazdowych ubezpieczony ma obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o nadaniu nowego numeru rejestracyjnego. Jeśli obowiązek ten nie zostanie dopełniony, każda ze stron umowy ma prawo ją wypowiedzieć.

Odbiór białych tablic oraz dowodu rejestracyjnego

To już prawie ostatni etap na drodze do upragnionych „normalnych” tablic na naszym samochodzie.  Po przeglądzie technicznym (pozytywnym oczywiście) wraz ze stałymi tablicami otrzymamy naklejkę identyfikacyjną na przednią szybę oraz czasowy, miękki dowód rejestracyjny. W ciągu kolejnych 30 dni Wydział Komunikacji wystawi stały dowód rejestracyjny.

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód z zagranicy

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x