Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Co grozi za nieodśnieżony samochód?

Zalegający śnieg i lód na samochodzie podczas jazdy może doprowadzić do tragedii. Odpowiednie odśnieżenie samochodu ma wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca przez wyjazdem w trasę musi odpowiednio przygotować pojazd. Sprawdź co grozi za nieodśnieżony samochód?

Obowiązki kierowcy

Za nieodpowiednie przygotowanie pojazdu do jazdy i za nieusunięcie zalegającego lodu i śniegu grożą mandaty. Tutaj np. kierowcy ciężarówek powinni pamiętać o odśnieżeniu pojazdu i plandek. Za to niedopatrzenie grozi mandat od 50 do 500 zł.

O obowiązku odśnieżeniu pojazdu mówią dokładnie przepisy. Z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i art. 66 wynika, że:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”

Odśnieżanie dotyczy także tablic rejestracyjnych. Śnieg i zalegające błoto pośniegowe może skutecznie zasłonić widoczność tablic rejestracyjnych. Art. 60 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że zabronione jest zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych i innych tablic i znaków, które muszą być widoczne. Za takie wykroczenie trzeba zapłacić nawet 500 zł mandatu.

Często na naszych drogach widzimy pojazdy, na które kierowcy potocznie mówią „czołgi”. Oznacza to, że najczęściej tylko część przedniej szyby po stronie kierowcy jest odśnieżona, a zalegający śnieg i lód na dachu tworzy nawet kilkunastocentymetrową „kopułę”. Przypominamy, że zaśnieżony pojazd może doprowadzić do dużego zagrożenia w ruchu drogowym. Pamiętaj, by zeskrobać wszystkie zamarznięte szyby i lusterka. Zadbaj również o pozbycie się śniegu z reflektorów, tablic rejestracyjnych, dachu, maski i bagażnika.

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Co grozi za nieodśnieżony samochód?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x