Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Jak wyrobić paszport?

Sezon urlopowy właśnie się rozpoczyna. W tym roku planujesz wyjazd w egzotyczne miejsce np. do Tajlandii lub Dubaju? Pamiętaj o paszporcie. Jeśli dotychczasowy dokument stracił ważność, został zniszczony lub zmieniłeś dane osobowe, to odpowiedni czasy, by wyrobić nowy paszport. Sprawdź jak wyrobić paszport i poznaj więcej szczegółów.

Paszport to dokument, który potwierdza Twoją tożsamość i obywatelstwo. Dokument jest niezbędny podczas podróży do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w całym kraju.

Jak wyrobić paszport i jakie dokumenty są niezbędne?

 • Wypełniony wniosek, który dostępny jest z punkcie paszportowym
 • Jedna aktualna kolorowa fotografia (wym. 35mm X 45mm)
 • Dowód wpłaty za paszport
 • Paszport jeśli jest ważny lub dowód osobisty
 • Skrócony lub pełny odpis aktu małżeństwa, gdy doszło do zmiany nazwiska

Może zdarzyć się tak, że urzędnik będzie miał wątpliwości co do Twojej tożsamości. Wówczas możesz być poproszony o okazanie innych dokumentów, które potwierdzą tożsamość.

Ile kosztuje i ile trzeba czekać na paszport?

Zwykle na wydanie dokumentu czeka się 30 dni. Poza sezonem urlopowym czas ten może być krótszy. O dokładny termin należy pytać się urzędnika. Ci, którzy pilnie potrzebują paszportu mogą zawsze złożyć wniosek o wydanie tymczasowego dokumentu, który będzie ważny maksymalnie 12 miesięcy.

O swój paszport możesz dowiedzieć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wejście na stronę obywatel.gov.pl i po podaniu numeru sprawy sprawdzisz, czy dokument jest już do odebrania. Możesz również zadzwonić do urzędu wojewódzkiego i spytać się o potrzebną informację.

Czy są jakieś zniżki?

Wyrobienie paszportu kosztuje zwykle 140 zł jeśli nie posiadasz zniżek. 50 % zniżki przysługuje, gdy:

 • Jesteś uczniem lub studentem
 • Emerytem lub rencistą
 • Osobą niepełnosprawną
 • Utrzymuje Cię małżonek, który jest emerytem, rencistą lub osobą niepełnosprawną
 • Przebywasz w domu pomocy społecznej lub zakładzie opiekuńczym
 • Dostajesz zasiłek stały z pomocy społecznej
 • Jesteś kombatantem
 • Posiadasz Kartę Dużej Rodziny

Ulga 75% jest przeznaczona dla osób, które nie mają skończonych 26 lat i pochodzą z rodziny wielodzietnej, są osobami niepełnosprawnymi z rodziny wielodzietnej. Ulg nie można łączyć. Musisz więc wybrać tę najkorzystniejszą.

Kiedy zapłacisz mniej, a kiedy więcej za wyrobienie paszportu?

Można zapłacić mniej za wyrobienie paszportu, kiedy np. znacząco zmienił się Twój wygląd, co utrudnia ustalenie tożsamości, zmieniły się Twoje dane osobowe lub w paszporcie nie ma już miejsca na wizy i stemple. Co jednak zrobić, gdy zgubiłeś lub zniszczyłeś paszport? Wówczas wyrobienie nowego dokumentu będzie kosztowało potrójnie.

Nowy wzór paszportu 2018

Czy wiesz, że wzór graficzny paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat? Chodzi tu nie o sam wygląd, ale również o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Paszporty wydawane w 2018 roku w swoim motywie graficznym będą nawiązywały do setnej rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości.

W nowym paszporcie na stronach wizowych znajdą się motywy graficzne nawiązujące do najważniejszych postaci, miejsc, wydarzeń, symboli w walce o odzyskanie niepodległości. Motywy, które zostały wybrane brały udział w kampanii „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. Łącznie znajdzie się 19 motywów w dokumencie.

Oprócz nowego wyglądu ważne są też wszystkie kwestie bezpieczeństwa. Jakub Skiba, prezes PWPW zaznacza, że będzie to jeden z najbardziej chronionych dokumentów. Prezes PWPW mówi również, że:

„Nowy paszport będzie dokumentem spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa. Szacujemy, że w 2018 roku otrzyma go około 1,3 mln Polaków. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Strona z danymi osobowymi, wykonana z poliwęglanu, będzie posiadała warstwę elektroniczną umożliwiającą zapisanie danych biometrycznych. Jest to własne, opatentowane rozwiązanie PWPW oferowane do tej pory na rynkach zagranicznych. Nowy paszport zabezpieczony jest również m.in. dzięki użyciu papieru ze znakiem wodnym i specjalistyczną nitką, wykorzystaniu mikrodruku oraz specjalnych farb (m.in. aktywnych w UV, IR)”.

Paszport to niezbędny dokument, gdy planujesz wakacyjny wyjazd poza Unię Europejską. Przed wyjazdem sprawdź ważność swojego dokumentu i ciesz się podróżą w egzotyczne zakątki świata. Pamiętaj również o swoim bezpieczeństwie. W znalezieniu najlepszego ubezpieczenia turystycznego pomogą Ci eksperci SuperUbezpieczenia.pl, którzy znajdą dla Ciebie polisę spełniająca wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania. Skontaktuj się z nami pod numerem 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.

Źródło: www.gazetalubuska.pl, www.infor.pl www.superubezpieczenia.pl

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Jak wyrobić paszport?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x