Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Co to jest przyczynienie się do wypadku?

Codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków komunikacyjnych. Czy wiesz, że w niektórych przypadkach osoby poszkodowane mają wpływ na zaistnienie szkody lub rozmiary wypadku? Okazuje się, że czasem poszkodowani przez swoje zachowanie stwarzają niebezpieczeństwo na drodze. Sprawdź co to jest przyczynienie się do wypadku.

Co to jest przyczynienie się do wypadku?

Za przyczynienie można uznać zachowanie poszkodowanego, które ma związek przyczynowo-skutkowy z wypadkiem i jego  zachowanie jest oceniane negatywnie. Można do tego zaliczyć np.: różne zachowania luba zaniechania (nie podjęcie działania). Przyczynienie do wypadku jest więc działaniem doprowadzającym do szkody lub do powiększenia zaistniałej szkody. Definicje często ogólnie określają konkretne sytuacje.

Na podstawie art. 362 kodeksu cywilnego, obowiązek pokrycia szkody ulega zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. W rzeczywistości oznacza to, że jeśli osoba poszkodowana nieprawidłowo się zachowała i miało to wpływ na powstanie wypadku komunikacyjnego, to odszkodowanie przysługujące takiemu poszkodowanemu może ulec pomniejszeniu.

przyczynienie się do wypadku ustalane jest procentowo i przyznane odszkodowanie będzie pomniejszone o odpowiedni procent do okoliczności oraz stopnia winy obu stron.

Przypominamy, że każda sprawa dotycząca przyczynienia się do wypadku jest badana indywidualnie i nie można jednoznacznie wskazać  dokładnych zasadach obniżenia odszkodowania.

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Co to jest przyczynienie się do wypadku?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x