Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

W sezonie komunijnym pamiętaj o bezpieczeństwie. Jak wygląda ubezpieczenie quada i rowerzysty?

Kiedyś zegarek lub rower. Dziś quady, drony i laptopy. To nie lista nowinek technicznych, a prezenty komunijne, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Pamiętaj, by każdy podarowany prezent był przede wszystkim bezpieczny. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat ubezpieczenia czterokołowców i rowerów. Jakie są przepisy i co z ubezpieczeniem? Sprawdź i poznaj więcej szczegółów.

W ostatnich latach quady coraz częściej pojawiają się jako prezent komunijny. Niestety wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że taki prezent to nie zabawka. Quady i inne czterokołowce to pojazdy, które podlegają polskiemu prawu drogowemu. Kto może kierować quadem i jak wygląda ubezpieczenie quada i rowerzysty?

Prawo jazdy

Prawo o ruchu drogowym mówi, że do kierowania czterokołowcem trzeba posiadać prawo jazdy kategorii AM, B, B1. Dana kategoria zależy od masy pojazdu i dzielimy je na czterokołowce lekkie i zwykłe:

  • Czterokołowiec zwykły (quady lub pojazdy samochodowe o masie własnej przekraczającej 400 kg dla przewozu osób lub 550 kg dla przewozu rzeczy),
  • Czterokołowiec lekki (masa całkowita nie przekracza 350 kg i prędkość maksymalna jest niższa niż 45 km/h),

Oprócz tego należy pamiętać, że quad przed wyjazdem na drogę musi posiadać odpowiednią homologację, tablicę rejestracyjną i ubezpieczenie OC. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często traktują czterokołowce tak samo jak inne pojazdy jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Cena polisy zależy od takich parametrów jak:

  • Dane właściciela,
  • Historia ubezpieczenia,
  • Dane pojazdu,

Nie przepłacaj za OC. Eksperci SuperUbezpieczenia.pl radzą, by zawsze porównywać oferty we wszystkich firmach. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdź wszystkie zapisy w OWU. Szczególną uwagę zwróć na franszyzę, udział własny oraz możliwość przeniesienia zniżek z innego pojazdu.

Quad dla dziecka to nie jest dobry pomysł

Jazda na quadzie wymaga dużych umiejętności. Dziecko, które dostało czterokołowiec w prezencie może nie poradzić sobie z prowadzeniem takiej maszyny. Przepisy mówią, że dziecko do dziesięciu lat nie może kierować żadnym pojazdem mechanicznym po drogach publicznych. Jeśli dojdzie do zagrożenia zdrowia lub życia podczas prowadzenia quada przez dziecko, to osoba dorosła odpowiedzialna za to może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Wszystkie pojazdy mechaniczne to nie zabawki. Może lepiej zainwestować w rower i razem ze swoją pociechą wybierać się na rowerowe wycieczki?

Rower jako prezent komunijny zawsze się sprawdza. Jazda na rowerze z dzieckiem to idealna forma spędzania wolnego czasu. Przygotowując się do jazdy warto zainwestować w dobry sprzęt, kask ochraniacze oraz…ubezpieczenie. Na rynku z ubezpieczenia przeznaczonych dla rowerzystów korzysta coraz więcej osób.

Jak wygląda ubezpieczenie rowerzysty?

Bezpieczeństwo rowerzysty na drodze jest bardzo ważne. W starciu z np. samochodem rowerzysta nie ma praktycznie żadnych szans. Miłośnicy dwóch kółek inwestują często duże pieniądze w swój sprzęt, a ewentualne naprawy mogą być bardzo kosztowne.  Towarzystwa Ubezpieczeniowe w ostatnim czasie w trosce o bezpieczeństwo rowerzystów tworzą różne produkty ochronne. Jakie ubezpieczenie może się przydać?

AC, OC, NNW

Każdemu rowerzyście przyda się ubezpieczenie. Przed zakupem polisy trzeba zastanowić się jakiej ochrony oczekujesz. Innej polisy potrzebuje osoba dojeżdżająca codziennie rowerem do pracy, innej, która weekendowo jeździ z dzieckiem, a jeszcze innej osoba, która startuje w rowerowych zawodach.

Mariusz Lewaszow, ekspert ds. ubezpieczeń w SuperUbezpieczenia.pl zwraca uwagę na to, że polisa OC w życiu prywatnym może być dodawana jako element polisy mieszkaniowej i obejmuje szkody wyrządzone podczas jazdy rowerem. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy takiej ochrony ubezpieczeniowej już nie posiadasz.

Oprócz OC w życiu prywatnym przydać się może również polisa NNW, która zapewni odszkodowanie, gdy ulegniesz wypadkowi i doznasz uszczerbku na zdrowiu.

Autocasco rowerowe? Podczas upadku na rowerze istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodzeniu ulegnie Twój sprzęt. Rowerowe autocasco sprawia, że możesz otrzymać odszkodowanie niezbędne do usunięcia uszkodzeń.

Ubezpieczenie quada i roweru powinno być jednym z elementów dbania o bezpieczeństwo Twoje i dziecka. Już dziś sprawdź ile kosztuje polisa. Eksperci SuperUbezpieczenia.pl porównają oferty we wszystkich firmach i odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Wszystko po to, by znaleźć dla Ciebie polisę spełniającą Twoje oczekiwania. Zadzwoń 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.

 

 

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

W sezonie komunijnym pamiętaj o bezpieczeństwie. Jak wygląda ubezpieczenie quada i rowerzysty?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x