Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Jak ubezpieczyć altankę lub domek letniskowy?

Wiosna i wraz z nią cieplejsze dni sprawiają, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Odpoczynek na działce i wspólne grillowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na odpoczynek. Jak więc wygląda ubezpieczenie altanki lub domku letniskowego i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak ubezpieczyć altankę?

Ogródki działkowe to idealne miejsce do ucieczki od miejskiego zgiełku. Taka namiastka natury to dla wielu ludzi miejsce na odpoczynek i relaks. Zapaleni działkowy inwestują często duże pieniądze w altanki i domki letniskowe. Niestety na działkach nie brakuje wandali i złodziei. Warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni kompleksową ochronę.

Eksperci SuperUbezpieczenia.pl przypominają, by przy wyborze polisy zwracać szczególną uwagę na zakres i przedmiot ubezpieczenia. Towarzystwa Ubezpieczeniowe stworzyły produkt przeznaczony dla domków letniskowych. Według nich domek letniskowy lub altanka to:

  • Budynek lub inny obiekt zamieszkiwany czasowo z przeznaczeniem na cele rekreacyjne, wypoczynkowe, w tym również zabudowana altanka na terenie ogródków działkowych; łącznie z elementami stałymi, konstrukcyjnymi, wykończeniowymi i instalacyjnymi

Dodatkowym przedmiotem ubezpieczenia mogą być:

  • Ogrodzenie działki
  • Elementy małej architektury (posągi, murki, rzeźby, baseny, murowane grille, fontanny, huśtawki, piaskownice, śmietniki)
  • Mienie ruchome (meble, sprzęt mechaniczny, dywany, odzież, sprzęt turystyczny, rowery, sprzęt ogrodniczy, części samochodowe
  • Mienie stałe wbudowane, zamontowane w sposób trwały (kominki, piecie, okna, drzwi zewnętrzne, sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna, schody, parapety, tynki)

Zakres ochrony

W zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego zakres ochrony może się różnić. Do standardowych ryzyk ubezpieczeniowych zalicza się takie same ryzyka jak w ubezpieczeniach domów i mieszkach. Są to m.in. ogień, uderzenie pioruna, eksplozja, upadek statku powietrznego, powódź, śnieg, grad, huragan, zalanie, upadek drzew itp.

Ograniczona odpowiedzialność?

Przeglądając zakres ochrony warto również wiedzieć jakie są ograniczenia odpowiedzialności. Okazuje się, że mają one głównie związek z umyślnym działaniem i rażącym niedbalstwem.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe zwykle jasno określają w jakich sytuacjach ograniczona jest odpowiedzialność. Ma to głównie związek z umyślnym działaniem i rażącym niedbalstwem. Dodatkowo jeżeli altanka nie jest należycie zabezpieczona (nie zamknąłeś okien i drzwi, źle zakonserwowałeś dach, ściany, balkony, werandy), a czynności zabezpieczające należały do Ciebie to musisz wiedzieć, że uzyskanie odszkodowania będzie niemożliwe. Istnieje również jeszcze kilka wyłączeń z zakresu ochrony. Zalicza się do tego szkody związane z przemarzaniem elementów konstrukcyjnych domku oraz zamarzaniem rur.

Katalog wyłączeń

Katalog wyłączeń to punkt w Ogólnych Warunkach Umowy, z którym musisz koniecznie się zapoznać. Znajomość tych zapisów oszczędzi wiele nieporozumień w razie powstania szkody. Przypominamy, że ubezpieczyciel nakłada na właściciela szereg obowiązków, które trzeba spełnić. Chodzi tu m.in. o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, pilnowanie dozoru technicznego oraz dokonywania niezbędnych napraw.

Co z odszkodowaniem?

Podobnie jak w przypadku innych produktów ubezpieczeniowych, wysokość odszkodowań zależy od sumy ubezpieczenia. Suma ustalana jest zwykle na domek letniskowy lub altankę ze stałymi elementami i osobno na mienie ruchome.

Pamiętaj, odszkodowanie jest określane na podstawie wartości rzeczywistej, która uwzględnia wysokość zużycia technicznego mienia lub wysokość potrzebna do naprawy altanki do stanu nowego, ale nie ulepszonego.

Zadbaj o ubezpieczenie altanki lub domku letniskowego na wiosnę. Skorzystaj z pomocy ekspertów SuperUbezpieczenia.pl, którzy doradzą Ci w wyborze najlepszego ubezpieczenia. Skontaktuj się z nami pod numerem 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.

 

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Jak ubezpieczyć altankę lub domek letniskowy?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x