Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Co wpływa na cenę OC?

Zastanawiałeś się dlaczego Twoje OC kosztuje więcej niż sąsiada? Jak obliczane są zniżki i co tak naprawdę wpływa na cenę OC i AC? Sprawdź dlaczego warto porównywać oferty we wszystkich firmach.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Polisa chroni przed finansowymi skutkami kierowcę, który wyrządził szkody. Oznacza to, że wypłatą ewentualnego odszkodowania zajmie się ubezpieczyciel sprawcy.

Przypominamy, że na polskim rynku działa wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne w każdej firmie są takie same. Polisy różnią się więc od siebie tylko ceną.

Co musisz wiedzieć o systemie bonus-malus?

Termin bonus-malus nie zawsze jest znany przez kierowców. To system, który stosują praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Na tej podstawie ustalane są klasy taryfikacyjne, co ma wpływ na przypisanie odpowiedniego poziomu składki. Dla ułatwienia: bonus to zniżka, a malus oznacza zwyżkę.

Eksperci SuperUbezpieczenia.pl przypominają, że cena składki za ubezpieczenie nie jest określana tylko na podstawie systemu bonus-malus. Wpływ na cenę ma m.in. historia szkód i lata bezkolizyjnej jazdy. Towarzystwa Ubezpieczeniowe uznają, że każdy rok bezszkodowej jazdy daje 10% zniżki za ubezpieczenie w kolejnym roku. Maksymalnie można uzyskać aż 60% zniżki. Pamiętajmy jednak, że procentowe zniżki nie zawsze przekładają się na niższą cenę (np. 50% zniżki w jednej firmie nie musi być korzystniejsze niż np. 30% w innym).

Kiedy można obniżyć składkę?

Jeśli zakres i suma ubezpieczenia w polisie OC w każdej firmie jest taka sama to po co przepłacać? Czy wiesz, że wybierając formę płatności masz wpływ na ostateczną cenę? Okazuje się, że płatność jednorazowa za ubezpieczenie jest niższa niż ta rozłożona na raty.

Czasem Towarzystwa Ubezpieczeniowe nagradzają kierowców zniżkami według własnego uznania. Zwykle ma to związek z posiadaniem przez klienta kilku polis u jednego ubezpieczyciela. Dodatkowo nowi klienci mogą liczyć na zniżki, gdy np. kupują polisę przez internet lub telefon.

Co ze zwyżkami?

Żaden kierowca nie chce zwyżek. Główny wpływ na wyższą składkę ma zwykle kolizja. Każda stłuczka to utrata średnio 10% zniżek. Jedynym sposobem na odrobienie strat jest po prostu bezszkodowa jazda w przyszłości.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki biorę pod uwagę m.in. miejsce zamieszkania. Kierowcy z mniejszym miejscowości mogą liczyć na niższą składkę. Jeśli chodzi o cenę OC to w licznych rankingach miast najdroższym miastem okazuje się Wrocław.

Kłamstwo ma krótki nogi…i wyższą składkę

Kierowcy chcąc płacić mniej za ubezpieczenie często stara się ukryć fakty dotyczące np. szkód z przeszłości. Informowanie agenta, że ma się maksymalne zniżki nie robi już wrażenia. Obecnie każdy kierowca jest weryfikowany w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, w którym znajdują się wszystkie informacje na temat historii ubezpieczeniowej i szkód każdego kierowcy.

Warto porównywać oferty

Porównywanie wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych może zabrać wiele czasu na poszukiwanie najlepszej oferty. SuperUbezpieczenia.pl dają możliwość sprawdzenia wszystkich firm w jednym miejscu. Jako eksperci ubezpieczeniowi od lat znajdujemy dla swoich Klientów najlepsze składki na rynku. Wystarczy zadzwonić pod numer 720 221 221 lub odwiedzić jedno z naszych stacjonarnych biur. SuperUbezpieczenia.pl to najlepsze polisy w Twoim mieście.

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Co wpływa na cenę OC?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x